Landsudstilling 2009

Præmieliste og billeder fra årets højdepunkt, Landsudstillingen i Herning 2009.

Trio ensfarvet

1.        Vinder: Morten Søndergaard, sorte 288 point

2.        Vinder: Jan Lauritsen, gule 287 point

3.        Vinder: Poul Christensen, sorte 286 point

Trio randtegnede

1.        Vinder: Flemming Schytte, guld/sort randede 286 point

2.        Vinder: Per A. Nielsen, sølv/sort randede 285 point

3.        Vinder: Robert Larsen, guld/blå randede 281 point

Trio båndtegnede

1.        Vinder: Villy Andersen guld/sort båndede 285 point

2.        Vinder: Henrik Vest Hansen guld/sort båndede 284 point

3.        Vinder: Poul Christensen orange/sort båndede 283 point

Trio øvrige

1.        Vinder: Magnus Ladefoged  hvid/sort columbia 286 point

2.        Vinder: Hans Revsbæk gul/sort columbia 286 point

3.        Vinder: Bjarne Nagel  gul/sort columbia 284 point


Pokaler:


Pokal 1: Hvide

Poul Søndergaard 1,0 96 point


Pokal 2: Sorte

Poul Christensen 1,0 97 point


Pokal 3: Gule, røde og blå

Per A. Nielsen 0,1 rød 97 point


Pokal 4: Tværstribede og sort/hvid plettede

Villy Gravesen 1,0 tværstribet 95 point


Pokal 5: Gul/sort columbia

Bjarne Nagel 1,0 96 point


Pokal 6: Hvid/sort, hvid/blå og gul/blå columbia

Magnus Ladefoged 1,0 hvid/sort columbia 96 point


Pokal  8: Guld/sort, sølv/sort og orange/sort båndede

Poul Christensen 1,0 orange/sort båndet 97 point


Pokal 9: Guld/sort, sølv/sort, guld/blå og guld/hvid randede

Flemming Schytte 1,0 guld/sort randet 96 point


Pokal 10: Øvrige farver

Poul Christensen 1,0 sort/sølv brystet 95 point

 

Trio pokal ensfarvet: Morten Søndergaard 288 point


Trio pokal tegnet: Magnus Ladefoged hvid/sort columbia 286 point


Ungdomspokal: Rune Nagel tværstribet 282 point


Den svenske specialklubs pokal for bedste 2,3 eller 3,2: Morten Søndergaard 3,2 sorte 478 point


Ingegerds pokal til bedste trio randtegnede: Flemming Schytte guld/sort randede 286 point

 

0,1 sort kåret 97 point Ejer:Morten Søndergaard

1,0 orange/sort båndet kåret 97point og Championat Ejer:Poul Christensen

1,0 hvid kåret 96 point Ejer:Poul Søndergaard

1,0 Guld/sortrandet kåret 96 point Ejer :Flemming Schytte

1,0 Gul/sort Columbia kåret 96 point. Ejer:Bjarne Nagel

0,1 guld/sortbåndet kåret 95 point. Ejer: Willy Andersen